Geocaching

Geocaching je zvláštní forma hi-tech hry na pomezí sportu a turistiky, která se ve světě i u nás tak rozrostla, že dost možná při cestě do práce nebo do školy míjíte třeba i hned několik míst obsahující schrány – cache. O co tedy jde? Jedná se o vyhledávání již zmíněných schránek pomocí navigace GPS. Na internetu si najdete nějakou schránku, kterou chcete hledat. Opíšete si do GPS, nebo dnes nejčastěji mobilního telefonu souřadnice schránky a vydáte se na její lov. V hledané schránce zpravidla bývá tzv. logbook, do kterého se zapisuje zpravidla jméno člověka, který cache hledal. Dále v schránce často bývají různé předměty na výměnu. Zpravidla jsou to drobnosti v podobě např. nějaké malé figurky, pamětní mince, informace o místě uložení apod. fantazii se meze nekladou. Protože cache zpravidla hledají rodiny s dětmi, není vhodné do schránek umisťovat předměty pro dospělé. Jídlo také není vhodné, protože se časem zkazí. Po zapsání do logbooku a výměně předmětů ve schránce je potřeba vše zdokumentovat, abyste se pak o zážitek s hledáním mohli podělit na internetu s ostatními. Samotné cache samozřejmě můžete také vytvářet. Díky hledání keší se dostanete na místa, která jsou zajímavá, avšak turisty nenavštěvovaná. Ne vždy je cache snadné najít, občas musíte vyluštit hádanku, šifru apod. Někdy v případě extrémního geocachingu se musíte dokonce i potápět pod vodu, vylézt na strom, zkrátka dostat se na nesnadno přístupné místo.

Protože kolem geocachingu vznikla rozsáhlá komunita tzv. geocacherů, nebo-li hezky česky kačerů, existují různé na zakázku dělané předměty, které se do schránek umisťují. Jedná se o tzv. travelbugy a geocoiny (geomince), které si můžete nechat udělat.

Protože samotné GPS přístroje si kupují jen hard core turisté, je pro víkendové kačery připraveno poměrně dost programů pro mobilní telefony. Pokud máte telefon s operačním systémem Android, pak si asi stáhnete aplikaci c:geo, která asi patří mezi to nejlepší pro tyto telefony. Tyto programy pracují i s mapami, takže můžete vidět sebe a polohu schránky hezky na mapě. Pro větší hráče programy obsahují digitální kompasy, které bohužel nejsou moc přesné, avšak do cíle Vás navedou.

Video popisující geocaching – anglicky

httpvh://www.youtube.com/watch?v=-4VFeYZTTYs

Pokud Vás tato tématika zajímá, rozhodně navštivte tyto servery:

http://www.geocaching.com obsahující popis geocachingu česky – zde se budete muset zaregistrovat.

http://www.geocaching.cz – české stránky

http://geokladno.cz/ – stránky kladenských kačerů – mají i stránku na Facebooku

http://www.poklady.com/ – obsahuje dokonce i unikátní geoseznamku

 

Protože nás hlavně zajímá Kladno, máme pro Vás připravenou mapu Kladenska s aktuálními cache.

Pokud se mapa nezobrazuje, nebo jí chcete zvětšit, klikněte zde. Doporučuji mapu trochu oddálit. Uvidíte jak moc kolem nás je keší.

PS: Stále nevíte, kam vyrazit na procházku?

Leave a Reply